Jak dbać o swój kręgosłup

Stop dla bólu kręgosłupa!

Ponad 80 procent współczesnego społeczeństwa w mniejszym lub większym stopniu odczuwa dolegliwości związane z funkcjonowaniem kręgosłupa. Uskarżają się na nie ludzie w każdym wieku. Po poradę przychodzą nie tylko ludzie starsi. Coraz częściej rodzice szukają pomocy dla dzieci, które uskarżają się na bóle pleców. Dolegliwości te wynikają ze współczesnego stylu życia i wielu zaniedbań, które z wiekiem kumulują się, aby po pewnym czasie dać znać ostrymi bólami, usztywnieniami lub wręcz blokadami tak mocnymi, że nie można normalnie funkcjonować.

Jak dbać o swój kręgosłup to bogato ilustrowany poradnik instruktażowy dla wszystkich, zarówno zdrowych, jak i tych, którzy już mają problemy z kręgosłupem. Zalecenia co do sposobów postępowania poprzez różne formy terapii proponowane przez autora są cennymi wskazówkami wynikającymi z jego bogatego doświadczenia fizjoterapeutycznego.

Jak dbać o swój kręgosłup to kolejne dzieło powstałe jako wynik codziennej, mozolnej pracy autora z pacjentami. Autor pokazuje też różnice pomiędzy masażami leczniczymi i relaksacyjnymi, które można zafundować sobie w ośrodkach SPA, ale które nie mają większego znaczenia terapeutycznego. Szczególnie cenne są wskazówki dotyczące ćwiczeń, pływania, prawidłowego oddychania i wszelkich sposobów aktywności fizycznej, które mają na celu nie tylko leczenie, ale także profilaktykę bólów kręgosłupa. Rozległość zagadnień ujętych w tej publikacji świadczy o dużej wiedzy autora i szerokich pozazawodowych zainteresowaniach.

Mgr Henryk Witold Szczepański jest specjalistą w zakresie terapii manualnych. Zajmuje się dolegliwościami związanymi z dysfunkcjami kręgosłupa, mięśni i stawów oraz chorobami odkręgosłupowymi. Ponadto stosuje bioenergoterapię według systemu POLARITY, polegającą na przywracaniu prawidłowego obiegu bioenergii w organizmie ludzkim. Technik manualnych, masażu chińskiego i chiropraktyki uczył się u prof. med. Zhang Qui Cai i doc. Wang Wei. Stale doskonali techniki chiropraktyki i osteopatii według szkoły prof. Kaltenborna.

O jego osiągnięciach pisano w wielu czasopismach lokalnych i ogólnopolskich. W książce Uzdrowiciele – 50 najlepszych w Polsce uznano go za jednego z najskuteczniejszych specjalistów, stosujących terapie manualne.Dotychczas publikował artykuły na temat medycyny naturalnej w miesięczniku Uzdrawiacz.

Opracował i wraz ze swoimi asystentami: Magdaleną Wisłą, Kamillą Bonisławską, Agnieszką Bogucką, Magdaleną Pawlak oraz Zbigniewem Boguckim stosuje kompleksowy zabieg symultaniczny. Celem tej formy zabiegu jest nie tylko przywrócenie prawidłowego funkcjonowania kręgosłupa na całej jego długości, ale również, poprzez działanie na autonomiczny układ nerwowy, poprawa pracy narządów wewnętrznych i całego organizmu. Prowadzi szkolenia i warsztaty w celu wykształcenia swoich następców, którzy upowszechniają metodę kompleksowego przywracania naturalnych funkcji organizmu, zarówno na poziomie fizycznym jak i psychicznym.

Jest to wydanie zmienione i rozszerzone książki: Kręgosłup i jego problemy Piła 2009.