Masaż izometryczny

Klasyczny masaż leczniczy stosowany przy zanikach mięśniowych, wykonywany na napiętych grupach mięśniowych lub na pojedynczym napiętym mięśniu.

Zadaniem tego zabiegu jest przywrócenie masy i siły osłabionym mięśniom bez obciążania organizmu ćwiczeniami fizycznymi. Przed przystąpieniem do masowania należy zmierzyć obwód części masowanej w dwóch miejscach w celu porównania przyrastania masy mięśniowej.

Masaż izometryczny wykonuje się więc u pacjentów po udarach i wylewach oraz tym, u których doszło do niedowładu kończyn na skutek długiego unieruchomienia. Masaż izometryczny stanowi również element fizjoterapii u osób po złamaniach kończyn i tych, którzy przez długi czas leczyli ranę pod opatrunkiem. Ten rodzaj zabiegu stosuje się także przy porażeniu wiotkim. Warto dodać, że masaż izometryczny ma nie tylko działanie lecznicze, może być również stosowany jako element kuracji odchudzającej i u osób, które chcą zredukować swój cellulit, ponieważ redukuje podskórną tkankę tłuszczową. Co więcej, zabieg bywa traktowany jako część treningu sportowego, ponieważ wzmacnia siłę mięśni i poprawia ich sprężystość.

Zabieg przeprowadza się w trzech etapach:

  • 1 etap – to faza przygotowawcza, która odbywa się jeszcze na rozluźnionym mięśniu. Podczas tego etapu masażu izometrycznego masażysta stosuje elementy masażu klasycznego: ugniata, głaszcze i rozciera mięsień, aby uzyskać jego pobudzenie i efekt przekrwienia. 1. etap masażu izometrycznego trwa około 8-10 minut
  • 2 etap – faza właściwa, podczas której masażysta pracuje najpierw na mięśniu w stanie skurczu, a później rozkurczu. W stanie skurczu masaż izometryczny polega na ugniataniu, rozcieraniu i oklepywaniu mięśnia, który staje się elastyczniejszy i silniejszy. Działania trwają około 15-30 sekund, a po nich następuje seria czynności na rozkurczu, również 15-20-sekundowa – delikatniejsza, podczas której wykonuje się głaskanie, roztrzepywanie. Masaż izometryczny mięśnia w skurczu i rozkurczu jest wykonywany na przemian, cały etap trwa około 8 minut.
  • 3 etap – faza końcowa, również zawierająca elementy masażu klasycznego. Mięsień jest głaskany, ugniatany, a masowana osoba staje się zrelaksowana. Ta część masażu izometrycznego trwa 5 minut.
    Masaż izometryczny trwa od 30 do 45 minut, a masowana osoba leży na specjalnym materacu, przykryta ręcznikiem lub w luźnym ubraniu. Wykonanie zabiegu nie wymaga rozebrania się do naga, wystarczy odsłonięcie mięśnia/grupy mięśni, na których pracuje masażysta.